بنام خدا


دنیای عجیب زبانها:


اجازه دهید ابتدا بابت چندروز تاخیر  و عدم انتشار محتوا  عذرخواهی کنم .  حقیقتش  شارژ  ایرانسل  تمام کرده بودم   و شرکت ایرانسل هم که مدام اصرار دارد سیم کارت خودم را  دائمی کنم تا این شرکت  بیشتر بتواند شیره ی تنم را بمکد .


من یک خط تلفن ثابت دارم که اصلا و ابدا از  آن استفاده نمی کنم ولی مجبورم هر ماه  25 هزار تومان بابت آبونمان و مالیات و ...  به شرکت مخابرات پول بدهم .


حالا حسابش را بکنید که اگر قرار باشد  خط ایرانسلم دائمی باشد ماهیانه چند ده یا چند صد هزار تومان  باید به شرکت ایرانسل پول بدهم .


به هرحال با این وضعیت اسفناک اینترنت ایران ، بعید می دانم که بتوانم هر روز  انلاین شوم و  وارد وبلاگم شده و مطلب جدید منتشر کنم .


هزینه های زندگی هر روز بیشتر می شود و این هزینه ها برای ادمهای متاهل  که باید قسط وام خانه و  حق شارژ  و هزینه های سرسام آور  قبوض   آب و برق و گاز و تلفن   پرداخت کنند و برای رفت و آمد مدام  پول آژانس بدهند  حداقل 10 برابر بیشتر است .

+

 عملا دیگر پولی باقی نمی ماند که بخواهم  با ان شارژ بخرم  یا  هزینه های سنگین و دائمی سیم کارت دائمی را پرداخت کنم .


+

این مقدمه را گفتم که اگر دیدید هر هفته فقط  یک بار  پست جدید گذاشتم  تعجب نکنید .   البته شاید هم بیشتر از  یک پست بگذارم ولی خب به این  اینترنت  شارژی مسخره   ،  اعتباری نیست . چون خیلی زود  تمام می شود و دیگر هیچ .


+

+

+

+

خب حالا می روم سر اصل مطلب :


قبل از اینکه  پستهای عادی وبلاگ گلاسری را  منتشر کنم  لازم دیدم که دیدگاه خودم را در مورد زبانها  بیان کنم .

+

من معتقدم که  دنیای زبان  یک دنیای عجیب و  شگفت انگیز است .

+

هر موجودی  چه زنده و چه غیرزنده  زبان خاص خودش را دارد که باید با همان زبان با او صحبت کرد .


+

ببینید  مثلا  حیوانات زبانهای  خاص خود را دارند .  ما انسانها نیز زبانهای خاص خودمان را داریم .   در عصر جدید ، کامپیوترها و سایر دستگاههای دیجیتالی نیز زبان خاص خودشان را دارند .

+

آیا کامپیوترها  موجود زنده اند ؟؟؟؟

پاسخ:  خیر .

اما زبان دارند . 

 زبان کامپیوترها  را که به زبان ماشین معروف  است همه  می شناسیم .  همان 0 و 1  معروف .

+

من معتقدم که با هر  موجودی باید با زبان خاص خودش صحبت کرد .  مثلا اگر با یک حیوان می خواهیم رابطه برقرار کنیم باید زبان  خاص همان حیوان را بلد باشیم و بکار  گیریم .

+

اگر قرار باشد با مردم کشورهای مختلف روی کره ی زمین  ارتباط برقرار کنیم باید با زبان مادری شان با انها صحبت کنیم وگرنه حرفهای ما را نمی فهمند .

+

با کامپیوتر هم باید با زبان خودش یعنی زبان ماشین  (یعنی 0 و 1 )  صحبت کرد تا حرفهای ما را دقیقا و بدون کمترین شک و تردید و ابهام  بفهمد  و درخواستهای ما را  دقیقا  همانطور که از او خواسته ایم  اجابت کند .

+

اما خب از انجاییکه زبان ماشین ، وقتگیر و خسته کننده است و انسان ناخواسته دچار اشتباه می شود  ، زبان اسمبلی را اختراع کردند که بهترین جایگزین به جای زبان ماشین است  و قابل فهمتر بوده و الگوریتم پذیر و انعطاف پذیر است  و بجای  یک گرامر  صدها گرامر متنوع دارد که کار ارتباط را اسانتر می کند .

+

این وسط  ، زبانهای سطح بالا هم اختراع شدند تا بتوانند با انواع کامپیوترها  ارتباط برقرار کنند .

+

چه در دنیای ما انسانها و چه در دنیای  فناوری اطلاعات ،  با هزاران زبان مختلف سروکار داریم . از جمله زبان تصویر ( شامل عکس ، نگاره ، پوستر ، تابلوی نقاشی  و ....)   زبان الفبایی ( زبانهای طبیعی )  ، زبان علائم و رمز  و سایر زبانهایی که در زندگی از انها استفاده می شود .

+

برخلاف  انچه که  تا به امروز گفته شده است ، انسان براحتی می تواند زبان ماشین یعنی 0 و 1 را بفهمد  .

+

بسیاری از افراد سعی دارند این تفکر را در ذهن من و شما تلقین کنند که زبان ماشین یا باینری  ، برای انسان قابل فهم نیست !!!!

+

این حرف اشتباه است . زیرا زبان ماشین را ما ادمها خودمان  اختراع کرده ایم و دستگاههای دیجیتالی را براساس همین زبان ساخته ایم . چطور ممکن است زبانی را که خودمان اختراع کرده ایم نفهمیم ؟؟؟!!!!!

+

بله  !  باینری هم قابل فهم است .  من یکی که   زبان ماشین یا همان باینری را می فهمم . شما را نمی دانم .

+

+

+

 حالا از این پست می خواهم یک نتیجه گیری کلی بکنم :

زبان ، مهمترین عامل ارتباطی ما انسانها با همدیگر و سایر موجودات است  .


حتی زبان بدن یا زبان اشاره یا سایر زبانها  نیز  در کل  ،  زیر مجموعه ی یک کلمه قرار می گیرند : زبان


بله زبان به هر شکلی که باشد مهمترین عامل ارتباطی انسان است و هیچ چیز دیگری نمی تواند جایگزین زبان شود .

+

من در هر زمینه ای  سعی می کنم زبان مربوط به ان زمینه  را کشف کرده و در صورت امکان بکار گیرم .

+

البته تا حالا از زبان چت استفاده نکردم . چون تا به امروز هیچوقت با هیچکس چت نکرده ام .

+

+

کلا  می خوام بگم  که من به مبحث زبان  خیلی علاقه دارم .  من  توی هر رشته ای بدنبال زبان اون رشته هستم .

+

زبان عنصر مشترک همه ی  علوم و فنون دنیاست  . البته این زبان میتونه یک زبان مثل زبان انگلیسی باشه که زبان مشترک همه ی رشته های دانشگاهیه  یا  یک زبان  خاص باشه که توی همه ی رشته ها به طریقی خاص  بکار گرفته شود .

+

 فقط خواستم بگم من توی هر رشته ی دانشگاهی یا هر علم یا دانشی یا هر مبحثی  سعی می کنم زبان اون رشته یا علم یا مبحث رو کشف کنم و بکار ببندم .


+

زبان در این پست  یک  مفهوم کلی بود  هرچند از یکی دو زبان نام بردم .


+

من از زبان استفاده ی کاربردی می کنم . یعنی زبان یک ابزار کاربردی برای من در رشته های مختلف و  علوم مختلف است .

+

بهرحال مبحث شیرین ِ  زبان و  زبانشناسی  انقدر بزرگ و گسترده است که در یک یا دو پست جا نمی گیرد .

یک اشاره ای کردم  که بدانید من از چه زاویه ای به مقوله ی زبان  نگاه می کنم .  درواقع من روی هیچ زبانی تعصب ندارم و اگر می بینید که برخی زبانها را بیشتر نام می برم فقط بخاطر کاربردهای بیشتر و  مفیدتر اون زبانهاست .

+

زبان طبیعت و زبان حال  و زبان زرگری و  زبان ِ  .......  رو  فراموش نکنید .   بهرحال اینها هم زبان هستند . 

+

زبان یعنی همه چیز .

+

برخلاف برخی متون که  مقوله ی زبان رو ناچیز می شمرند من با قاطعیت می گم زبان یعنی همه  چیز و هیچ عنصری نمی تونه جای زبان رو بگیره .


+

پیشنهاد می کنم در مورد گرایشهای متنوع و جذاب رشته ی زبانشناسی  تحقیق کنید . 

+

شاید باور نکنید ولی  رشته ی زبانشناسی دید شما رو نسبت به دنیا  بکلی عوض می کنه . یک زبانشناس می تونه براحتی در همه ی زمینه ها و همه ی رشته های دانشگاهی و همه ی علوم و فنون  اظهار نظر بکنه . البته از  دیدگاه زبانی .

+

زبانشناسان همه جا هستند : در کنار مترجمان ، نویسندگان ، شاعران ، پزشکان و روانشناسان ، مهندسین کامپیوتر ، حقوقدانان ، جامعه شناسان ، مددکاران اجتماعی و ......

+

خلاصه اینکه مقوله ی زبان و البته زبانشناسی  هم جذاب و شیرینه و هم  درآمدزاست . مثلا برای باز کردن زبان یک بچه که دیر به حرف اومده  یا لکنت زبان دارد یا زبانش نامفهوم است  باید به زبانشناس بالینی مراجعه کنید تا او با تکنیکهای جذاب و شادی اور  علم زبان شناسی ،  زبان کودک را باز کند . این شغل  درآمد خوبی دارد که عملا می تواند آینده ی خوبی نیز برای علاقمندان به ارمغان  آورد .

+

مبحث هوش مصنوعی و روباتها و مهندسی کامپیوتر هم که بشدت به بحث زبانشناسی  ربط دارد .

+

اصلا  خود برنامه نویسی ،  دنیای عجیبی  از زبان و زبانشناسی را پیش روی شما  نمایش می دهد .

+

زبان انگلیسی هم که همه می دانیم  زبان بین المللی و رسمی همه ی مردم دنیا که اخیرا به زبان برنامه نویسی هم تبدیل شده هرچند کسی در دنیا از زبان برنامه نویسی انگلیسی استقبال نکرده  ولی بهرحال این هم برای خودش یک زبانی است .

+

راستی تا  حالا هیچوقت به این فکر کرده اید که ای کاش زبان انسانها و زبان برنامه نویسی عینا یکی بود تا از  تردید  بین صدها زبان مختلف خلاص شویم و با یک زبان واحد ، هم حرف بزنیم و هم نرم افزار بسازیم ؟؟؟؟؟

+

خب زبان برنامه نویسی انگلیسی تقریبا همون چیزیه که خیلی از برنامه نویسان آرزوی اونرو داشتند  اما متاسفانه  این زبان بدلیل عدم استفاده از زبان اسمبلی بعنوان  بکاند کامپایلر  و نیز  دستی بودن فرایند برنامه نویسی و عدم استفاده از درختهای تجزیه (مربوط به درس اصول طراحی کامپایلرها )  و ابهاماتی که در گرامر (سینتاکس)   و فرم  کلی  برنامه هایش  دارد ،  از طرف همین برنامه نویسان طرد شد !!!!!

+

خیلی جالبه  که آرزوی یک چیزی رو داشته باشیم ولی به محض برخورد با اون  ،  ازش متنفر بشویم و طردش کنیم . چون می فهمیم که اون چیزی نبوده که در تصوراتمون  به اون شکل می دادیم .

+

ما انسانها موجودات عجیبی هستیم . هم عجیب و هم غیرقابل پیش بینی .  روانشناسی هم نوعی زبانشناسی است .  باور نمی کنید ؟؟؟   بروید تحقیق کنید .  روانشناسی زبان !!!

البته خود رشته ی روانشناسی  نیز در اصل نوعی زبانشناسی است . شناخت زبان روح و روان انسانها !!!

+

زبانشناسی گرایشها و کاربردهای بسیار زیادی دارد  که می توانید با مراجعه به ویکی پدیا در مورد آنها تحقیق و پژوهش کنید .

+

+

شاید این پست برایتان جذاب نباشد و  به  آن  اهمیت ندهید ولی بهرحال من نظرم رو در مورد زبان ، بیان کردم  .

+

من که عاشق  زبان و زبانشناسی هستم  . شما رو نمی دونم .

+

+

+

+

+

 ali  samady


http://glossary.blog.ir