بنام خدا


یکی از بزرگترین مشکلات زبان آموزان و کسانیکه قصد دارند مکالمه ی زبان انگلیسی انجام دهند اینست که در برخورد با لغات زبان انگلیسی دچار بی قاعدگی در تلفظ لغات می شوند .

+

بدبختانه هیچ قاعده  و فرمول مشخصی که به ما کمک کند تا با یک نگاه به هر  لغت تلفظ صحیح آنرا بدانیم وجود ندارد .

+

مثلا شما لغت  baby  (بیبی = کودک)   را در نظر بگیرید .  بعد کافیست حروف  lon را  به آخر این کلمه اضافه کنید  . آیا لغت  babylon  بصورت "بیبیلون" تلفظ می شود ؟؟

خیر .   باید  آنرا  بصورت  "بابیلون"  تلفظ کنیم چون این لغت اصلا هیچ ربطی به  موضوع کودک ندارد و هیچ خویشاوندی و رابطه ای با لغت  baby ندارد  و به معنای " بابل" می باشد . یعنی شهر بابل .

+

اگر ما با یک زبان استاندارد مثل  اسپرانتو  سروکار داشتیم و زبان انگلیسی مثل یک اختاپوس بر دنیا   چنگ ننداخته بود و زبان اسپرانتو رسما جزو زبانهای  سازمان ملل و زبان علمی و فناوری و فرهنگی و هنری و ...  در سرتاسر دنیا بود و از سال اول راهنمایی در  مدارس  ایران تدریس می شد و در دانشگاه نیز زبان مشترک همه ی رشته های دانشگاهی بود  و تمامی علوم و فنون دنیا با زبان اسپرانتو  تولید می شدند و کل وب به زبان اسپرانتو بود  و تمامی مقالات در سرتاسر دنیا با زبان اسپرانتو  نوشته می شد  آنوقت  ما  نه در بحث گرامر و نه در بحث تلفظ هیچ مشکلی نداشتیم .

+

همه ی این بدبختیهایی که ما در رابطه با زبان انگلیسی داریم بخاطر بی قاعده بودن این زبان است . عملا سلطه ی  استعمار بریتانیا بر تمامی کشورهای دنیا و سپس سلطه ی آمریکا  باعث شد که متاسفانه زبان بیقاعده و بی درو پیکر  انگلیسی بر تمام دنیا مسلط شود و عملا همه ی مردم دنیا با مشکلات ناشی از بیقاعدگی و استثنائات فراوان این زبان  دست و پنجه نرم کنند .

+

لغات انگلیسی عملا قاعده ی مشخص و منظمی برای تلفظ ندارند .  استفاده از  علائم فونتیک هم نتوانسته مشکل تلفظ  لغات انگلیسی را حل کند .

+

لهجه های مختلف نیز کار را خراب کرده اند . در دوران مدرسه نیز از همان ابتدا تلفظهای غلط و سلیقه ای معلمان محترم کار را خراب کرد و به سختی می توان خودمان  را به تلفظهای واقعی عادت داد .

+

همچنین بسیاری از لغات انگلیسی در ابتدای خود حروفی دارند که این حروف بصورت  حلقی و با شیوه ای خاص و دشوار تلفظ می شوند و  صداها و مصوتهایی ایجاد می کنند که این مصوتها  هیچ معادلی در زبان فارسی ندارند  و  عملا نمی توان تلفظ این لغات را به زبان فارسی نوشت .

+

علاوه بر اینها انگلیسی زبانی است که خیلی سریع فراموش می شود و فرار است .  که این نیز کار تلفظ را دشوار می کند . یعنی خیلی زود تلفظی را که به سختی یاد گرفته ایم فراموش می کنیم .

+

مسئله ی دیگر اینست که نوشتن تلفظها باعث تنبلی مغز می شود و زبان اموز  به این تلفظهای نوشتاری عادت می کند و هیچوقت نمی تواند لغات دشوار انگلیسی را بصورت شفاهی تلفظ کند یا اگر تلفظ کند این تلفظ غلط است  و مانع انتقال مفاهیم می شود.

+

+

این مشکلات و سایر مشکلات مربوط به بحث تلفظ و مکالمه ی زبان انگلیسی  باعث شد که اینجانب تصمیم بگیرم که عملا  مبحث تلفظ و مکالمه را بطور کامل از ذهنم و وبلاگم حذف کنم.

+

من معتقدم که با توجه به این مشکلات ، بازی کردن با الفاظ و لفاظی کردن و درگیر کردن خودمان با تلفظهای جورواجور و من درآوردی و مکالمه  ، هیچ مشکلی را حل نمی کند .

+

+

من بجای بازی کردن با الفاظ  و لفاظی کردن ، سعی  می کنم معنا و مفهوم و عمق کلمات انگلیسی را یاد گرفته و نکات پنهانی درون هر لغت را کشف کنم.

بجای لفاظی کردن باید  مفاهیم و کاربردهای هر لغت زبان انگلیسی را یاد بگیریم .

+

زبان انگلیسی همانند بسیاری از زبانهای دیگر ،  پر از  لهجه های مختلف است : بریتیش ، آمریکن و ... 

خود این دو لهجه ی معروف نیز صدها لهجه ی خرد و  کوچک دارند .

این لهجه های گوناگون ، فرایند تلفظ و مکالمه را بسیار دشوار کرده است .  پس من کلا  تلفظ و مکالمه را کنار می گذارم و به مفهوم و کاربرد لغات می پردازم .

+

در وبلاگ  گلاسری  چیزی بنام  تلفظ و مکالمه  وجود نخواهد داشت و من هرگز   به این دو مقوله  نمی پردازم .

+

من دنبال کشف مفاهیم و  کاربردها و راز و رمزهای هر لغت هستم . پس  نمی توانم  وقتم را به تلفظ یا مکالمه ی زبان انگلیسی   اختصاص دهم زیرا اینکار از نظر من  نوعی اتلاف وقت است .

+

برهمین اساس ، وبلاگ گلاسری برپایه ی رشته ی  زبان و ادبیات انگلیسی  کارش را ادامه می دهد  که در آن از تلفظ و مکالمه  اثری نیست .

+

درباب  تلفظ شاید این تنها پستی باشد که منتشر می کنم . مگر اینکه بنا به ضرورت مجبور شوم پست دیگری بنویسم .

+

بهرحال  بجای درگیر شدن با الفاظ  باید به معنا و مفهوم  و کاربردهای مختلف لغات بپردازیم تا بتوانیم از زبان استفاده ی موثری بنماییم .

+

+

+

علی صمدی - وبلاگ گلاسری


http://glossary.blog.ir